vselena

Свет

Линиите на живот во САД, поглед од вселената

А1он
На сателитски снимки од документарниот филм „America Revealed’ можат да се видат транспортната и комуникациската структура во САД како и секојдневниот живот на населението. Снимањата
Свет

Успешно спојување на кинеските бродови во вселената

А1он
Кинеските астронаути извршија успешно спојување на својот брод со експерименталниот вселенски модул, најнов потфат во кинеските амбициозни напори за изградба на вселенска станица. Бродот Шенџоу-9,
Свет

НАСА ќе го лансира најголемиот телескоп

А1он
Национална администрација за аеронаутика и вселена (НАСА) најави дека ќе го лансира најголемиот вселенски телескоп на две годишна потрага по тешко видливите делови на Млечниот