vmro-narodna

Македонија

ВМРО-Народна го поддржува Законот за амнестија на осудените за 27 април

А1он
ВМРО-Народна партија упатува поддршка за предлог – Законот за амнестија на лицата осудени за настаните од 27 април 2017 година информираат од партијата. – И
Македонија

ВМРО-Народна прашува дали државата има доказ дека Ванчо Михајлов бил соработник на фашистичките власти

А1он
Во поглед на се почестите нагласувања на тоа дека треба да се забрани и затвори македонскиот клуб „Ванчо Михајлов“ поради контроверзноста на неговиот лик и
Македонија

ВМРО-Народна партија го осудува тешкото насилство кон охриѓанецот кој се декларира како македонски Бугарин

А1он
„Во современата цивилизација кон која сите ние се стремиме има сериозна и суштинска разлика меѓу вербалните напади односно таканаречената слобода на говор на која се
Македонија

ВМРО-Народна: Бадникарските огнови не е во согласност со православието и со македонскиот идентитет

А1он
ВМРО-Народна партија ја повика Македонската православна црква годинава посериозно да им објасни на верниците дека палењето бадникарски огнови не е во согласност со православната црква
Македонија

Тенковите што ги донира Македонија се купени од Украина, не се руска донација, велат од партијата на Георгиевски

А1он
ВМРО-Народна партија во врска со дискусијата која се отвори деновиве за потеклото на тенковите кои се подаруваат на Украина, појасни дека ако се работи за
Македонија

Францускиот предлог е голем напредок во наша корист според партијата на Љубчо Георгиевски

А1он
ВМРО-Народна партија оценува дека со вчерашната одлука на бугарскиот парламент со кој се поддржа францускиот предлог и даде согласност да се тргне ветото кон Северна
Македонија

ВМРО- НП: Вакво плачење за министерска фотелја како на Димитров немаме видено

А1он
Од ВМРО-Народна партија во соопштение до јавноста велат дека со внимание го следат моралниот пад на министерот Никола Димитров. „Во македонската 30-годишна демократија досега заминале
Македонија

ВМРО-Народна: Македонските Бугари се загрозени поради бугарското вето

А1он
ВМРО-Народна изразува загриженост поради објаснувањата кои доаѓаат од соседна Бугарија, со цел да се оправда, како што велат од партијата, катастрофалниот чекор со ставањето вето