vasko kovacevski

Економија

Ковачевски: Ако ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна ценa, поскапувањето ќе беше 150%

А1он
Ако АД ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна цена, поскапувањето ќе беше 150%, изјави денеска генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски,
Македонија

Лефков: Васко Ковачевски од голтар преку функционер во енергетскиот сектор до милионер, со имот од 26 милиони

А1он
Доколку се погледне анкетниот лист на Васко Ковачевски, се доаѓа до логичниот заклучок дека пред 2019 година тој немал недвижен имот или автомобил на негово
Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Го оживеавме проектот Топлификација на Битола, изградбата почнува во октомври

А1он
Од следниот месец ќе стартуваат активности на терен за проектот за топлификација на Битола, Новаци и Могила, најавуваат од АД Електрани на Северна Македонија. -После
Економија

АД ЕСМ потпиша договор за реализација на проектот Топлификација на Битола, Новаци и Могила

А1он
Премиерот Зоран Заев објави дека АД ЕСМ потпиша договор за реализација на проектот Топлификација на Битола, Новаци и Могила, кој во првата фаза чини 27
Економија

Македонија ги откажува инвестициите во бугарската Белене, ќе вложуваме во гасна електрана во Грција

А1он
Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски попладнево обелодени дека државата времено се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува кон
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Ги отфрлам обвинувањата на министерот Чулев бидејќи се неосновани

А1он
Генералниот директор на АД ЕСМ и поранешен директор на РЕК Битола, Васко Ковачевски, на прес-конференција во Битола изјави дека ги отфрла обвинувањата упатени до него
Економија

Ковачески: Нивото на акумулациите расте, неточни се информациите дека нивото е под критичниот минимум

А1он
Состојбата со вода во сите акумулации е стабилна, нема проблеми во процесот на производство со електрична енергија, ниту во снабдувањето со вода за пиење ниту
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Целосно укинување на екстерното, а не ново усложнување

А1он
После сите штетни последици кои ги нанесе на образованието со екстерното оценување ВМРО-ДПМНЕ почна да се повлекува. Со новите законски решенија ВМРО-ДПМНЕ не сака и