ukraina koronavirus

Свет

Украинскиот претседател ја прими вакцината на АстраЗенека

А1он
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски ја прими денеска првата доза од вакцината против коронавирусот.Зеленски, кој во ноември минатата година беше заразен со Ковид-19, се вакцинираше
Свет

Украина набави 117.000 вакцини од Фајзер, најавува набавка и од Астра Зенека

А1он
Украина ќе добие 117.000 вакцина од „Фајзер/Бионтек“ во февруари во рамките на програмата Ковакс, потврди Виктор Лажко, заменик министер за здравство. Лажко исто така најави