sovet na javni obviniteli

Македонија

Советот на јавни обвинители го осуди поставувањето експлозив во возило на јавен обвинител

А1он
Советот на јавни обвинители денеска соопшти дека најостро го осудува поставувањето експлозивна направа во возило на јавен обвинител од Кичево. Оттаму изразуваат силна подршка на
Македонија

Тројца адвокати, екслустратор и обвинител се пријавиле да избираат и разрешуваат обвинители

Васко Маглешов
На огласот за избор на член на Советот на јавните обвинители кој Собранието го распиша во јули годинава се јавиле пет кандидати од кои тројца
Македонија

Колевски: В понеделник прекинува мандатот и на другите обвинители во СЈО

А1он
Советот на јавни обвинители в понеделник ќе ја продолжи седницата на која ќе се расправа за регулирање на статусот на другите јавни обвинители во Специјалното
Македонија

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

А1он
Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска
Македонија

Нема потврда дека Јанева доставила оставка

А1он
Во Советот на јавни обвинители не е пристигнат ниту имаат сигнали дека ќе пристигне допис за активирање на условната оставка од специјалната јавна обвинителка Катица
Видео Македонија

ВИДЕО: Колевски се правда зошто барал Кочан да биде пуштен од притвор

Васко Маглешов
Ацо Колевски, новоизбраниот претседател на Советот на јавните обвинители, на новинарско прашање рече дека од денешна гледна точка го правда потегот затоа што побара вонреден
Македонија

Извештајот за разрешувањето на Јанева доставен до Собранието

А1он
Во Собранието е доставен извештајот на Советот на јавните обвинители за почнување постапка за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Новозибраниот претседател на Советот
Македонија

Ацо Колевски избран за нов претседател на Советот на јавни обвинители

Васко Маглешов
Ацо Колевски е нов претседател на Советот на јавни обвинители. Тој едногласно е избран на денешната седница со 10 гласа ЗА, а немал противкандидат. За
Македонија

Советот на јавни обвинители ќе избира нов претседател

А1он
Советот на јави обвинители денеска треба да избере нов претседател на местото на Коле Штерјев чиј двегодишен мандат истекува на крајот на месецов. Штерјев вчера
Видео Македонија

ВИДЕО: Падна одлука за постапка за разрешување на Катица Јанева

Васко Маглешов
Советот на јавните обвинители на денешната седница едногласно донесе одлука да отпочне постапка за разрешување на шефицата на СЈО, во оставка Катица Јанева, изјави претседателот