smrtnost

Регион

Скоро никаде во светот не се умира толку од Ковид-19 колку во Босна

А1он
Босна и Херцеговина е втора во светот според бројот на смртни случаи од Ковид-19 на милион жители, покажуваат податоците на „Ворлдометар“. Само Унгарија е пред
Свет

Британскиот сој на вирусот „многу веројатно“ е посмртоносен, тврдат сега научници

А1он
Научници кои ја советуваат британската Влада велат дека новиот вид коронавирус, откриен во Велика Британија, е многу веројатно посмртоносен од оригиналниот, пишува Бизнис Инсајдер. Научниците
Регион

Лани во Хрватска починале најмногу луѓе од Втората светска војна наваму

А1он
Минатата година 56.677 лица починале во Хрватска, што е најголем број на смртни случаи во една година од крајот на Втората светска војна, соопшти Централното
Свет

Лани во ЕУ починале 300.000 луѓе повеќе отколку во претходните години

А1он
Вкупно 297.500 повеќе смртни случаи отколку во истиот период од 2016 до 2019 година се забележани во Европската унија од март до октомври минатата година,
Македонија

Од срцеви болести лани починале шест пати повеќе луѓе отколку годинава од Ковид-19

Од Ковид-19, досега, според официјалната статистика на Министерството за здравство, починале 1.600 луѓе, што е за 6.6 пати помалку од бројката на лица кои починале
Свет

Бил Гејтс: Лековите против коронавирусот ќе ја намалат смртноста до крајот на годинава

А1он
Милијардерот-филантроп Бил Гејтс изјави дека лековите за коронавирусот може значително да ја намалат смртноста оваа година, но вакцината ќе биде клучна за да се врати