romanija

Регион

Басеску: Не победив ниту јас, не победија ниту тие

А1он
Привремено отстранетиот романски претседател Трајан Басеску денеска изјави дека ниту тој победил, ниту владеачките партии, кои го иницираа неговото отстранување од должноста, и подвлече дека
Регион

Понта: Басеску за романскиот народ повеќе не е политички лидер

А1он
Романскиот премиер Виктор Понта изјави денеска по вчерашниот референдум за отстранување на претседателот Трајан Басеску од функцијата дека шефот на државата повеќе нема легитимност, со
Регион

Басеску ги повика Романците да го бојкотираат утрешниот референдум

А1он
Времено отстранетиот романски претседател Трајан Басеску синоќа повторно ги повика граѓаните да го бојкотираат референдумот кој ќе се одржи утре и на кој ќе се
Регион

Басеску е 99 проценти сигурен дека ќе се врати на претседателската функција

А1он
Времено повлечениот претседател на Романија Трајан Басеску изрази увереност дека ќе се врати на функцијата и дека на референдумот на 29 јули ќе биде ставен
Свет

Барозо му предал список на прашања Понта за кризата во Романија

А1он
Романската влада утре или најдоца до понеделник ќе ги испрати одговорите на списокот со прашања, кои претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо му го
Регион

Басеску ја обвини владејачката партија за тоталитарни рефлекси

А1он
Трајан Басеску, кому романскиот Парламент му ги одезеде овластувањата минатата недела, поради кршење на основните закони, изјави дека негова цел е да победи на референдумот
Свет

Басеску ги предаде овластувањата

А1он
Романскиот претседател Трајан Басеску ги предаде денеска овластувања на претседателот на парламентот Крин Антонеску, откако Уставниот суд ја потврди неговата суспензија. Предавањето на овластувањата на
Регион

Романскиот Парламент го отстрани од функцијата Трајан Басеску

А1он
Романскиот Парламент денеска изгласа одземање на овластувањата на претседателот на државата Трајан Басеску, поради кршење на основните закони. Од 432 пратеници, 258 гласаа „за“ суспензија