predupreduvanje

Свет

ВИДЕО: На Британија викендов и се заканува најсилно невреме од 2013 година

А1он
Велика Британија викендов ќе ја погоди најсилното невреме од 2013 година, наречено „Кијара“, а британската метеоролошка служба издаде предупредување дека невремето може да биде „опасно
Свет

Германски министер предупредува за бегалски бран поголем од оној во 2015.

А1он
Германскиот министер за внатрешни работи, Хорст Зехофер, предупреди на опасност од нов бегалски бран во ЕУ кој би можел да го надмине оној од 2015
Македонија

Предупредување: Топлото време ризик од труење со храна

А1он
Новото најавено зголемување на дневните температури, кои според метеоролозите во одредени региони ќе надмине 40 степени, ги зголемува ризиците од појава на труење со храна,
Македонија

МЗШВ со предупредување до земјоделците и пчеларите поради најавите за невреме

А1он
Променливото време со повремени врнежи од дожд и пониски дневни температури на воздухот ги одржува земјоделските култури во активна состојба, со доволно влага во почвата