otsteta

Свет

Племенските водачи во Намибија ја одбија понудата на Германија од 1,1 милијарди евра надомест за колонијалните злосторства

А1он
Лидерите на етничките групи Хереро и Нама го отфрлија договорот предложен од Германија, која призна дека злосторствата на германските колонијалисти пред повеќе од сто години
Економија

Раст и на издадените полиси и на исплатените штети во земјоделството

А1он
Земјоделските компании и индивидуалните земјоделци четири години во континуитет ги зголемуваат своите вложувања во полиси за осигурување на посевите, плодовите и добитокот. Според официјалните податоци
Свет

Боинг ќе исплати 100 милиони долари отштета на семејствата на жртвите во авионските несреќи

А1он
Американската компанија Боинг ќе исплати 100 милиони отштета на семејствата на жртвите во двете фатални несреќи на авионите 737 Макс. Компанијата соопшти дека тие средства
Економија

За исплата на штетите нема потреба од нови задолжувања

А1он
Денешната изјава на Емил Димитриев е потврда дека владините институции се во целосен хаос околу справувањето со последиците од поплавите што ги зафатија скопскиот и
Македонија

Општина Ѓорче Петров извршила проценка на штетите од невремето во 140 домаќинства

А1он
Комисијата на општина Ѓорче Петров за проценка на штети од невремето, посети вкупно 140 домаќинстава, соопштија денеска од општината. За сите поднесени барања за обесштетување,