otpustanja

Економија

Бизнисмените предупредуваат: Можни се отпуштања без државна помош и поевтина струја

Орце Костов
„Обезбедување на поевтина електрична енергија за компаниите, а со тоа и спас на економијата и државата“, ќе бара Стопанската комора на Македонија од државата пред
Економија

„Американ ерлајнс“ ќе отушти 19.000 вработени ако не добие поголема помош од државата

А1он
Американскиот авио-гигант „Американ ерлајнс“ соопшти дека од 1 октомври ќе отпушти или ќе испрати на принуден одмор 19.000 вработени, освен ако воздухопловната индустрија не добие
Македонија

„Веибо груп“ отпушти 85 вработени, од најавени 5.600 работни места нема ништо

А1он
Уште 85 работници ќе бидат на улица за нова година. Честитката за нивниот отказ ја добиле работниците од странската инвестиција „Веибо“ во Крива Паланка. Отпуштените
Македонија

ТВ Нова отпушта 35 вработени, наскоро нов бран отпуштања

А1он
Возачи, новинари, сниматели, монтажери се само дел од „вишокот“ кој треба да се испразни во новата провладина телевизија, дознава А1он од извори од телевизијата. Според