oslomej

Економија

Влада: Одобрено е финансирањето на фотоволтаичните електрани Осломеј и Битола преку ЕБОР

А1он
Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за гаранција на Република Северна Македонија за обврските по Договорот за заем за финансирање на проектот
Економија

ВИДЕО: Потпишан договор за изградба на фотонапонската електрана Осломеј

А1он
Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, и министерот за економија, Крешник Бектеши, присуствуваа на потпишувањето на договорот за изградба на фотоволтаичната електрана „Осломеј“ со инсталирана
Македонија

Термоелектраната Осломеј ќе работи со зголемен интензитет во претстојната грејна сезона

А1он
Планот на АД „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ) е РЕК „Осломеј“ во иднина да работи со поголем интензитет од претходно. Ова денеска го најави генералниот
Економија

Бектеши: Планираме изградба на дополнителна 20 мегаватна фотоволтаична мрежа

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши заедно со заменик генералниот директор на ЕЛЕМ Фатмир Лимани го посетија ТЕЦ Осломеј, како и локацијата предвидена за изградба на
Економија

Дехари: Изградбата на фотоволтаичната централа во Осломеј добредојдена за Кичево

А1он
Градоначалникот на Кичево Фатмир Дехари го поздрави потпишувањето на договорот со ЕБОР за обезбедување средства за изградба на фотонапонска централа во РЕК Осломеј во Кичево.
Видео Македонија

ВИДЕО: Еколошка катастрофа во Осломеј

А1он
Жителите на Кичево револтирани откако синоќа дојде до исфрлање на одредена количина пепел во воздухот од термоелектраната Осломеј. Целиот воздух бил загаден, едвај се дишело,
Македонија

Став на РЕК Осломеј за протестите

А1он
РЕК Осломеј ги исполнува обврските кон работниците во комбинатот чиј статус е регулиран преку Агенција за привремени вработувања, одговори раководството по неколкудневниот протест на дел