nsa

Свет

„Шпигел“: НСА може да пробие во оперативните системи на смартфоните

А1он
Американската Агенција за национална безбедност (НСА) може да пробие во оперативните системи на смартфоните на практично сите водечки производители, пишува германското списание „Шпигел“. Списанието објави
Свет

НСА ги шпионирала претседателите на Бразил и Мексико

А1он
Американската Агенција за национална безбедност (НСА) директно ги шпионирала претседателите на Бразил и Мексико Дилма Русеф и Енрике Пена Нието, објави американскиот новинар Глен Гринолд. Поранешниот соработник
Свет

„Шпигел“: Седиштата на ОН и МААЕ главна цел за шпионирање на НСА

А1он
Документите објавени од поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден покажуваат дека американската Агенција за национална безбедност (НСА) систематски собирала разузнавачки информации од канцелариите на ЕУ
Свет

Претставничкиот дом на САД го продолжи финансирање на програмата на НСА

А1он
Претставничкиот дом на САД не ги прифати законските измени, со кои ќе се прекинеше финансирањето на програмата за електронско следење на Националната безбедносна агенција (НСА). Долниот дом
Свет

„Мајкрософт“ им помагал на НСА и ФБИ да добијат пристап до лични податоци

А1он
Компанијата „Мајкрософт“ тесно соработувала со американското разузнавање, за да му помогне да пресретнува комуникации на корисниците, при што помагала на Агенцијата за национална безбедност (НСА),