nsa

Свет

Поранешни раководители на разузнавачки служби на САД најсериозни кандидати за директори на НСА и ЦИА

А1он
Двајца поранешни високи раководители на разузнавачки служби на САД, Мајк Морел и Аврил Хејнс се најсериозни кандидати за позициите директор на Националната безбедносна агенција (НСА)
Свет

Сноуден го прекршил договорот за доверливост со НСА, американската Влада ќе му земе пет милиони долари

А1он
Едвард Сноуден, поранешен член на американската Агенција за национална безбедност, (НСА) се согласи да ги предаде приходите од продажбата на неговата книга на американската влада.
Свет

Тројца ранети и еден приведен по пукотница пред седиштето на НСА

А1он
Три лица се ранети и едно е приведено по пукотница пред седиштето на американската Национална безбедносна агенција во Мериленд, јавија локални медиуми. Ен-Би-Си објави инсерти
Свет

Трамп го номинираше генерал Пол Накасоне за директор на НСА

А1он
Претседателот на САД, Доналд Трамп го номинираше генералот Пол Накасоне за директор на Агенцијата за национална безбедност (НСА), соопшти на Твитер специјалниот помошник на претседателот
Свет

„Вашингтон пост“: НСА останува без кадар

А1он
Весникот „Вашингтон пост“ објавува дека американската Национална безбедноста агенција (НСА) се соочува со сериозен недостиг на луѓе бидејќи искусни разузнавачи ја напуштаат агенција поради повисоките
Свет

Директорите на ФБИ и НСА ќе сведочат за евентуалните врски на Трамп со Русија

А1он
Директорите на Федералното истражно биро (ФБИ) и на Агенцијата за национална безбедност (НСА) ќе сведочат денеска пред Конгресот на САД за потенцијалните врски на американскиот
Свет

Поранешен службеник на НСА обвинет за кражба на илјадници доверливи документи

А1он
Поранешниот вработен во американската Националната агенција за безбедност (НСА), Харолд Томас Мартин, е обвинет од поротата на Судот во сојузната држава Мериленд за кражба на
Свет

Уапсен осомничен за кражба на податоци од НСА

А1он
Американското Министерство за правда синоќа соопшти де е уапсен маж, кој е осомничен за кражба на „супет тајни податоци’, додека бил ангажиран по договор за работа во
Свет

НСА се откажува од следење на телефонските разговори на Американците

А1он
Американската Агенција за национална безбедност ќе ја прекине контроверзната програма за прибирање на податоци за телефонските разговори на државјаните на САД, чие постоење го обелодени