mks

Свет

Меѓународниот кривичен суд испрати тим од 42 истражувачи во Украина

А1он
Меѓународниот кривичен суд (МКС) испрати тим од 42 експерти во Украина за да ги истражат можните воени злосторства што биле извршени во земјата, јави ДПА.
Свет

Карим Кан е новиот главен обвинител на Меѓународниот кривичен суд во Хаг

А1он
Претставници на 131 земја-членка на Меѓународниот кривичен суд синоќа во Њујорк одлучија британскиот адвокат Карим Кан да биде новиот главен обвинител на Трибуналот за воени
Свет

Обвинителката на Меѓународниот кривичен суд бара „неодложно апсење“ на синот на Гадафи

А1он
Главната обвинителка на Меѓународниот кривичен суд (МКС) Фатоу Бенсоуда, побара денеска „неодложно апсење“ на синот на поранешниот либиски лидер Муамер Гадафи, Саиф ал Ислам Гадафи,
Македонија

Концерт на Градскиот дувачки оркестар по повод 23 Октомври

А1он
 Градскиот дувачки оркестар, по повод празникот 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, денеска ќе одржи парадно дефиле низ улиците на Скопје со познатите