misel

Свет

Европската Унија скептична за укинувањето на патентите за вакцини

А1он
Европската унија е скептична во врска со корисноста од укинување на правата на интелектуална сопственост на вакцините против Ковид-19 како начин за борба против пандемијата,
Регион

Објавени деталите од протоколот во Анкара, Мишел и Фон дер Лајен имаат различен статус

А1он
Дипломатскиот инцидент „Софагејт“ и притисоците од јавноста ги наведоа службите на претседателот на Европскиот совет да ги објават деталите од протоколот на посетата на двајцата
Свет

Се слушнале Путин и Мишел, заклучиле дека Русија и ЕУ никогаш не биле во полоши односи

А1он
Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин денеска заклучил дека односите помеѓу ЕУ и Русија се на најниско
Свет

Мишел: Во ЕУ нема „вакцински национализам“, шокиран сум од обвинувањата

А1он
Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, на својот блог одговори на критиките за забрани за извоз на вакцини од ЕУ и вели дека е шокиран
Свет

Мишел: Договорот со Велика Британија е најдобар исход за сите

А1он
Претседателот на Европскиот Совет (ЕС), Шарл Мишел изјави дека постигнувањето договор за воспоставување на блиски односи помеѓу Европската Унија и Велика Британија е „голем чекор
Македонија

(ВИДЕО) Средба на Заев со белгискиот премиер Мишел: Реформски определената влада придонесува кон евро-атлантските интеграции

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со премиерот на Кралството Белгија, Чарлс Мишел. Белгискиот премиер го честиташе изборот на премиерот Заев