mal bitolski monmartr

Култура

За „Мал битолски Монмартр“ пристигнати 11.000 цртежи од 34 држави

А1он
Млади ликовни уметници од 34 држави во светот испратиле ликовни творби за годинешната меѓународна ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“. На денешната прес-конференција во детското ликовно
Култура

Поламат Самидар од Тајланд – најдобар учесник на 36. „Мал битолски Монмартр“

А1он
Со свечено доделување на наградите и прогласување на најдобрите учесници, денеска во Битола заврши 36. Меѓународна детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“. Со одлука на
Култура

Во Битола почнува ликовниот фестивал „Мал Битолски Монмартр“

А1он
Со традиционалната светска ликовна изложба и доделување на наградата „Гран при“ која и годинава им припадна на учениците од основното уметничко училиште „Спишка Бела“ од
Култура

Наградата за животно дело на „Мал битолски Монмартр“ за Арнаут Његош

А1он
Ликовниот педагог и сликар Арнаут Његош, роден во Босна и Херцеговина, кој живее и работи во Власеница, Република Српска, е годинaшен добитник на наградата за
Култура

Летно ликовно матине „Монмартр – Битола 2016“

А1он
Детското ликовно студио „Св.Кирил и Методиј“ Битола од денеска до 15 јули во Националната галерија „Монмартр“ во Старата битолска чаршија приредува летно ликовно матине. Станува