letovi

Магазин

Колку луѓе ја дочекаа Нова година на небото? Во моментот на пристигнување на 2024 летале 10.560 авиони

А1он
Flightradar, страница на која можете да ги следите летовите на авионите, објави колку авиони имало во воздухот низ светот во времето на новата година. With
Свет

Стотици летови откажани поради штрајк на пилотите во Германија

А1он
Штрајкот на пилотите на нискобуџетната авиокомпанија Еуровингс денеска ја принуди германската компанија да откаже околу 250 летови. Подружницата на Луфтханза соопшти дека околу половина од
Свет

Бегање од Русија: По обраќањето на Путин, се зголемија летовите, распродадени билети во еден правец

А1он
Летовите во еден правец од Русија брзо се распродадоа, откако претседателот Владимир Путин нареди делумна мобилизација и веднаш повика 300.000 резервисти. Објавата на Путин, дадена
Свет

„Ер Франс“ ќе откаже речиси половина летови поради штрајк на контролорите

А1он
Француската авиокомпанија „Ер Франс“ денеска информираше дека в петок се откажани 55 отсто од летовите на кратки и средни и 10 проценти на долги дестинации,
Свет

Четвртина летови на парискиот аеродром ќе бидат откажани поради штрајк

А1он
Дваесет и пет отсто летови утрд ќе бидат откажани на главниот париски аеродром, бидејќи работниците организираат штрајк за да бараат повисоки плати, соопшти аеродромскиот оператор
Свет

ЕАСА: Поради војната во Украина, зголемен е ризикот за авионите и аеродромите

А1он
Европската агенција за воздухопловна безбедност (ЕАСА) ги предупреди авиокомпаниите на зголемен ризик поради војната во Украина. Во соопштението, европскиот регулатор наведува дека цивилните авиони може
Регион

Руските авиокомпании ги прекинуваат летовите кон поранешна Југославија

А1он
Руските авиокомпании ги прекинаа летовите до земјите од поранешна Југославија бидејќи поголемиот дел од Европа, вклучително и Хрватска, Словенија и Северна Македонија, ги забранија летовите
Регион

Николај Сабев: Работиме на можностите за воведување авиолинија Софија-Скопје

А1он
Премиерот на Бугарија Кирил Петков побара да види какви се можностите за воведување на летот Софија-Скопје, што ќе биде манифестација на добра волја, изјави министерот
Свет

Британски авиокомпании ќе ги обжалат владините мерки за карантин

А1он
Авиокомпаниите Бритиш ервејс, ИзиЏет и Рајанер покренаа оценка на законитоста на дел од мерките на британската Влада против ширењето на коронавирусот, со барање да се