kosovo

Регион

20 Срби повредени кај преминот Мердаре

А1он
Навивачи од фудбалскиот клуб Партизан кои од Белград организирано тргнаа на одбележување на Видодвен на Газиместан се судрија со косовската полиција на граничниот премин Мердаре.
Економија

Весли Кларк ќе инвестира 5,6 милијарди долари во Косово

А1он
Пензионираниот американски генерал Весли Кларк, кој беше командант на силите на НАТО за време на бомбардирањето на некогашната Сојузна Република Југославија, планира да инвестира на
Македонија

Нема отворени прашања меѓу Косово и Македонија

А1он
Македонија и Косово немаат отворени прашања, и затоа се отвораат нови иницијативи со кои ќе се подобрува економската соработка помеѓу двете земји, рекоа шефовите на
Регион

Крај за надгледуваната независност на Косово

А1он
Се укинува меѓународниот надзор на Косово од 10 септември, пренесуваа косовските месиуми. Според најавите од Приштина, косовските институции би требало да ги преземат меѓународните цивилни
Регион

Купер во Приштина пречекан со патлиџани

А1он
Посредникот на Европската Унија до дијалогот на Белград и Приштина Роберт Купер беше пречекан со патлиџани во Приштина од страна на симпатизерите на Движењето Самоопределување.