kavasaki

Свет

Почина педијатарот Кавасаки, кој откри ретка детска болест

А1он
Томисаку Кавасаки, јапонскиот педијатар кој ја откри детската болест Кавасаки, почина на 96-годишна возраст, соопшти неговиот истражувачки центар. Кавасаки е ретка детска болест која предизвикува