kamerun

Свет

Припадници на Боко Харам киднапираа сопруга на камеруснки вицепремиер

А1он
Припадници на нигериската исламиситчка група Боко Харам киднапираа неколку лица во северен Камерун, меѓу кои е и сопругата на камерунскиот вицепремиер Ахмаду Али, Марјам. Како
Свет

Ослободено француското семејство грабнато во Камерун

А1он
Француското семејство кое што беше грабнато во Камерун на 19 февруари оваа година е ослободено, пренесе дописникот на МИА од Париз. Веста за ослободувањето на семејството Мулан-Фурние
Свет

САД и сојузниците ја разгледуваат можноста за антипиратски операции во Гвинејскиот Залив

А1он
– САД и некои нивните сојузници ги разгледуваат плановите за зајакнување на антипиратските операции покрај западниот брег на Африка, што е последица на стравувањата дека
Свет

Заложниците Французи и нивни киднапери ја минале границата кон Нигерија, тврди камерунското МНР

А1он
Седуммината француски туристи кои беа киднапирани во Северен Камерун и киднаперите ја преминале границата и се наоѓаат во соседна Нигерија, соопшти камерунската Влада. – Киднаперите