izbori hrvatska

Регион

Пленковиќ најавува формирање влада: Веќе имавме разговори, наскоро ќе се знае

А1он
Андреј Пленковиќ изјави дека наскоро ќе се знае со кого ХДЗ ќе формира мнозинство. „Чувството е одлично, 3-та победа по ред, и тоа убедлива, никој
Регион

Хрватска: ХДЗ има најмногу мандати, но недоволно за да имаат мнозинство

А1он
Објавени се првите излезни анкети на изборите во Хрватска, според кои ХДЗ има најмногу мандати, но му недостигаат седум „раце“ за мнозинство. Првите анкети на