industrisko proizvodstvo

Економија

Во Стопанската комора конституиран Совет за унапредување на индустриското производство и извозот

А1он
Во Стопанската комора на Северна Македонија се конституираше и почна со работа Советот за унапредување на индустриското производство и извозот. За претседател на Советот е
Македонија

Индустриското произвотство во ноември со пад од четири отсто, од почетокот на годинава пониско за 10,6 проценти

А1он
Индустриското производство во ноември 2020 година бележи пад од 4 отсто во односна ноември лани, а во периодот јануари-ноември 2020 во однос на тој период
Економија

Пад на индустриското производство во октомври од 5,2 отсто, а од почетокот на годината за 11,3

А1он
Индустриското производство во октомври годинава бележи пад од 5,2 отсто во однос на октомври 2019, а од почетокот на годинава до октомври во однос на
Економија

Драстичен пад на индустриското производство во Италија во септември

А1он
Индустриското производство во Италија драстично се намали во септември, по скокот забележан претходниот месец, покажаа денеска податоците на статистичкиот завод Истат. Индустриското производство има пад
Економија

Девет месеци по ред паѓа индустриското производство на Хрватска

А1он
Индустриското производство во Хрватска опадна во јули, деветти месец по ред на годишно ниво, иако со малку пониска стапка од јуни. Државниот завод за статистика
Македонија

СДСМ: Нов раст на индустриското производство од 12 отсто во јануари

А1он
Успешните економски политики на Владата предводена од СДСМ продолжуваат да даваат реални, видливи резултати, велат преку соопштение од СДСМ. „Откако во 2018 година растот на