hoti

Регион

Хоти: Ви благодарам претседателе Бајден, среќата чука на наша врата

А1он
Косовскиот премиер Авдулах Хоти се заблагодари на американскиот претседател Џо Бајден на пораката која ја упати на српскиот претседател Александар Вучиќ, а во која покрај
Регион

Хоти ја потврди средбата со српската страна во Вашингтон, Тачи не кажа дали ќе учествува

А1он
Косовскиот премиер Авдулах Хоти потврди дека средба со претставниците на Србија е планирана за 2 септември во Вашингтон, на покана од специјалниот американски пратеник за
Uncategorized

Хоти: Во Вашингтон нема да се разговара за суверенитетот на Косово

А1он
Косовскиот премиер Авдулах Хоти, за време на состанокот со амбасадорите на земјите членки на ЕУ во Косово, изјави дека основните принципи на платформата на Приштина
Регион

Хоти: Тачи, Харадинај и Весели го кршат Уставот

А1он
Шефот на пратеничката група на опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК), Авдулах Хоти ги обвини раководителите на трите највисоки државни институции дека со нивните дејствија
Регион

Хоти побара самораспуштање на косовското Собрание

А1он
Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово Авдулах Хоти побара самораспуштање на Собранието, откако беа одложени денешните седници на собраниските комисии поради отсуство
Регион

Хоти: Идејата на Тачи за границата ја попречува визната либерализација и новите признавања

А1он
Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) во косовското Собрание, Авдулах Хоти смета дека недостигот од нови признавања на независноста и неукинувањето
Регион

Хоти: Ќе се искористат сите демократски средства за да се спречи поделбата на Косово

А1он
Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти не ги исклучува граѓанските протести против тоа што претседателот Хашим Тачи го најавува