hoteli

Економија

ХОТАМ: Секторот е во криза, неопходна е помош од државата

А1он
Хотелските капацитети на охридско-струшката ривиера се со минимална исполнетост. Хотелиерите чекаат одговори од релевантните институции околу правилата за дочек на Нова година за да знаат
Економија

Турски „Лимак“ го отвори хотелот со пет ѕвезди во центарот на Скопје

А1он
Во центарот на Скопје под слоганот „Круната на Скопје“ почна со работа хотелот со пет ѕвездички Лимак Скопје Хотел. Хотелот е дел од големата мултифункционална
Македонија

Хотелиерите подготвени, но без гости – ако границите не се отворат им се заканува колапс

А1он
Гости со маски, рецепционери и келнери со визири. Соби без украсни перници, ленти и прекривки. По спратовите и холовите празно, нема играчки, ниту списанија или
Македонија

Протоколите за хотелите ќе се применуваат од 22 јуни

А1он
Владата денеска на седница донесе Протокол за работа на угостителски објекти за сместување (хотели и други угостителски објекти за сместување), и тој започнува да важи
Економија

Околу 1,8 милиони евра е досегашната загуба на еден од поголемите хотели во Скопје поради коронавирусот

А1он
Околу 1,8 милиони евра е досегашната загуба на еден од поголемите хотели во Скопје поради состојбата со вирусот корона. Откажани се сите резервации и букинзи
Економија

Бектеши и хотелиерите ги дефинираа условите за програмата за организиран одмор

А1он
Претставници на угостителските и туристичките комори денеска на средба со министерот за економија Крешник Бектеши изразиле огромен интерес за владината мерка за организиран одмор на