gruzija

Свет

Каха Каладѕе во новата влада на Грузија

А1он
Коалицијата Грузиски сон на милијардерот Бидѕан Иванишвили победи на неодамнешните парламентарни избори во Грузија пред досега владејачката коалиција Обединето национално движење на претседателот Михаил Саакашвили.
Свет

Грузиската опозиција дојде до 55 отсто од гласовите

А1он
Опозицискиот блок Грузиски сон на милијардерот Бидзин Иванишвили по преброени 100 отсто од гласовите, води на изборите според партиските листи со 54,85 отсто гласови, додека
Свет

Саакашвили нема да поднесе оставка и покрај барањето на опозицијата

А1он
Партијата на грузискиот претседател Михаил Саакашвили го отфрли денеска повикот на опозицијата да си поднесе оставка по шокантниот пораз на парламентарните избори што се одржаа
Свет

Ексцентричниот милијардер кандидат за претседател на Грузија: Живее во куќа од стакло, има зоолошка градина и свое село

А1он
Еден од кандидатите за претседател на Грузија, Биџина Иванишвили (56), со богатство од 6,4 милијарди долари е еден од најбогатите луѓе на планетата. Живее во
Свет

А1: И покрај лажните анкети, сите медиуми и контрапротести, изгуби! Збогум Саакашвили!

А1он
Денеска се одржааа парламентарни избори во Грузија. После 9 години на власт досегашниот претседател Саакашвили е победен. И покрај години и години избегнување дебата со
Свет

Предизборен молк пред утрешните парламентарни избори во Грузија

А1он
Со митинзи на опозициската коалиција „Грузиски сон“ (КО) во двата најголеми града во Грузија, Тбилиси и Кутаиси, синоќа официјално заврши кампањата за утрешните парламентарни избори
Свет

ВИДЕО: Продолжуваат протестите во Грузија поради злоставувањето затвореници

А1он
Демонстрантите во Грузија веќе трет ден по ред протестираат против полициското насилство, откако уште еден владин висок функционер го призна скандалот со злоставувањето затовреници. Грузиска