gpc

Регион

РПЦ стравува дека Грција насилно ќе ги протера руските монаси од Света Гора

А1он
Руската православна црква стравува дека руските монаси би можеле насилно да бидат протерани од Света Гора, изјави денеска секретарот за меѓуверски односи во Одделот за
Регион

Грчката црква најави собири за Водици и покрај владината забрана

А1он
Светиот Синод на Грчката православна црква, денеска одржа вонреден состанок за владините мерки за Водици и соопшти дека „не се согласуваат со мерките и инсистираат
Регион

Поглаварот на ГПЦ со благи симптоми на Ковид-19 пренесен во болница

А1он
Поглаварот на Грчката православна црква архиепископот Јеронимос, рано утрово, со благи симптоми на коронавирусот, беше примен во болница, јави дописничката на МИА од Атина. Информацијата
Регион

Светиот синод на ГПЦ: Литиите ќе се одржат со голема претпазливост без гужви меѓу верниците

А1он
Литиите ќе се одржат со голема претпазливост без гужви меѓу верниците и доколку е можно, ќе траат кратко, соопштуваат од Светиот синод на Грчката православна
Регион

ГПЦ донираше специјална опрема за грчката војска на границата со Турција кај Еврос

А1он
Електрична опрема за осветлување на оградените точки, материјал за одржување, зајакнување и проширување на ограда на површина од 8.000 метри квадратни, како и камери за
Регион

Светиот синод на ГПЦ: Причестувањето не може да биде причина за пренесување на болести

А1он
Новиот коронавирус беше една од темите на денешниот состанок на Светиот синод на Грчката православна црква и соопштуваат дека „причестувањето не може да биде причина
Регион

Руската црква го прекинува дијалогот со поглаварот на грчката црква

А1он
Руската православна црква објави дека го прекинува екуменскиот дијалог со архиепископот на Атина и цела Грција, Јероним, рече митрополитот Иларион, раководител на Одделот за надворешни
Регион

Постигнат договор за раздвојување на Грчката православна црква од државата

А1он
Грчката Влада и Грчката православна црква вчера постигнаа условен договор околу 10.000 свештеници и помошен персонал да се отстранат од платниот список на Владата, со