glasanje vo oon

Свет

Полјански: Труењето со осиромашен ураниум ќе прогонува 60 идни генерации на Балканот

А1он
Заменик постојаниот претставник на Русија во ОН, Дмитриј Полјански изјави дека фактот што Советот за безбедност на ОН не ја стави на дневен ред годишнината
Македонија

Фрчкоски гласаше воздржано за итно примирје во Газа: „Ако власта е за војна, нека оди таму“

Орце Костов
Генералното собрание на Обединетите нации усвои резолуција со која се повикува на итно хуманитарно примирје во појасот Газа, но Македонија беше воздржана. Резолуцијата која беше