Gaza

Свет

Покренат камп за воена обука на средношколци во Газа

А1он
Палестинското Министерство за образование во Газа покрена камп за воена обука за средношколци. Воената обука вклучува војнички марш, користење оружје, гаѓање, качување и вештини за
Свет

Лидерот на Хамас во Појасот Газа предупреди дека Израел по изборите ќе добие поекстремна влада

А1он
Лидерот на Владата на Хамас во Појасот Газа, Исмаил Ханија прогнозира дека по денешните парламентарни избори во Израел ќе има уште поекстремна влада. Ова предупредување
Свет

Во Египет запленета рекордна пратка експлозиви за Појасот Газа

А1он
Египетските власти конфискуваа рекордна пратка експлозиви, наменети за Појасот Газа, кој е контролиран од движењето Хамас. Еден тон експлозивни направи биле пронајдени при контрола на
Свет

„Хамас“ забрани новинарите од Појасот Газа да соработуваат со израелски медиуми

А1он
Исламските власти во Појасот Газа „Хамас“ забранија на локалните новинари и медиумски компании да соработуваат со израелски средства за масовно информирање, опишувајќи ги како „непријателски“.