francuski predlog sobranie

Македонија

Митрески: Македонската иднина е европска, со македонски јазик, култура, идентитет и историска посебност

А1он
Документот што ВМРО-ДПМНЕ деновиве го кине јасно наведува дека пратениците се обврзуваат и ја обврзуваат Владата за достојно да ја почитуваат определбата за безусловно почитување
Видео Македонија

(ВИДЕО) Јанушев: Даре, те гледам во очи и ти кажувам дека си однароден мрсник, бугарски

А1он
Однародени мрсници ги нарече своите колеги од СДСМ пратеникот Игор Јанушев од ВМРО – ДПМНЕ кој меѓу последните излезе на говорницата во Собранието на расправата
Видео Македонија

(ВИДЕО) Стојаноска до СДСМ: Вашето гласање ќе има важност колку една обична бугарска прдешка

А1он
„Членот 185 од Деловникот зборува дека Собранието може да расправа по информации доставени од Влада и други овластени предлагачи, но ова што три дена расправавме
Видео Македонија

ВИДЕО: СДСМ и сите партии на Албанците ги изгласаа заклучоците за францускиот предлог

А1он
Собранието ги усвои предложените заклучоци со 68 гласа откако ВМРО-ДПМНЕ ја напушти собраниската сала. По донесената одлука за преговарачката рамка, од СДСМ ширеа знамиња на
Македонија

(ВИДЕО) Николоски: Прифаќањето на бугарските барања е најголемо предавство во независна Македонија

А1он
„Еве трет ден дебата за можеби една од најбитните и најсуштински работи за која што македонското Собрание дискутирало во оваа сала од прогласувањето на независност
Македонија

(ВИДЕО) Калеска Ванчева: Најголемата грешка на ВМРО-ДПМНЕ е што сакаше со лаги да ги злоупотреби граѓаните

А1он
Најголемата трагедија што вие како ВМРО-ДПМНЕ ја направивте е тоа македонскиот народ да се подели, граѓаните да немаат консензус за историско прашање, за секое уште
Македонија

Ефтимов: Надлежноста со преговарачката рамка е на Владата, но таа бега од одговорност

А1он
„Надлежноста во врска со преговарачката рамка и нејзино разгледување, одобрување или неодобрување е единствена надлежност на Владата на Република Македонија. Меѓутоа како што сме сведоци
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Предавникот Ковачевски прикрива докази за да го пушти пукачот од „Мавровка“

А1он
Предавникот Ковачевски прикрива докази за да го пушти пукачот од Мавровка кој пукаше во народот кој протестира на слобода, се истакнува во соопштението од страна
Македонија

(ВИДЕО) Марковска: Во ЕУ влегуваме како Македонци со македонски јазик, ВМРО-ДПМНЕ е изгубено во историјата

А1он
Во ЕУ влегуваме како Македонци со чист македонски јазик, а вие сте изгубени во историјата, им се обрати пратеничката на СДСМ Даниела Марковска на пратениците
Македонија

(ВИДЕО) Николоски: Додека прават бугаризација, не забораваат да крадат, местат тендер во РЕК и се задолжуваат 100 милиони евра

А1он
Треба неколку работи да разјасниме пред македонската јавност. Прво, зошто сме денес овде и зошто сме како држава доведени во оваа ситуација. Доведени сме овде