(ВИДЕО) Стојаноска до СДСМ: Вашето гласање ќе има важност колку една обична бугарска прдешка

Од:

„Членот 185 од Деловникот зборува дека Собранието може да расправа по информации доставени од Влада и други овластени предлагачи, но ова што три дена расправавме не беше апсолутно место да му се најде во една информација. Расправаме по одлука за влез на Македонија во сојуз односно во Европска Унија“, рече Дафина Стојаноска, пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„А членот 120 став 2 и 3 од Уставот вели: Одлука за стапување и истапувње од сојуз или заедница со други држави донесува Собрание со дво-третинско мнозинство гласови од вкупен број пратеници. Став 3 вели – Одлука за стапување и истапувње од сојуз или заедница со други држави е усвоена ако на референдум за неа гласало мнозинство од вкупниот број избирачи. Па ве прашувам колеги зошто имаше потреба тука завчера да ни доаѓа претседателката на Европската комисија или тука во галериите да ни се присутни екселенциите, претставници од ЕУ. Дали во некоја од нивните држави ваква одлука за влегување во ЕУ се носела само со просто мнозинство на пратеници во Парламент. Во ниту една држава ова се нема случено. Затоа ве молам немојте да играте. Три дена држите прес-конференции за поднесени заклучоци кои денеска ги изменивте и ги преформулиравте во еден заклучок кој ќе му го испратам на антимакедонецот Ковачевски.

Единствен заклучок на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата е дека добивме само дезинформација по однос на протокол и предлог, а по таква дезинформација не расправаме. Вашето денешно гласање ќе има важност и трајност колку една обична бугарска прдешка“, додаде пратеничката.

Би можело да ве интересира

Митрески: Македонската иднина е европска, со македонски јазик, култура, идентитет и историска посебност

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јанушев: Даре, те гледам во очи и ти кажувам дека си однароден мрсник, бугарски

Ана Ололовска

ВИДЕО: СДСМ и сите партии на Албанците ги изгласаа заклучоците за францускиот предлог

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николоски: Прифаќањето на бугарските барања е најголемо предавство во независна Македонија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Калеска Ванчева: Најголемата грешка на ВМРО-ДПМНЕ е што сакаше со лаги да ги злоупотреби граѓаните

Ана Ололовска

Ефтимов: Надлежноста со преговарачката рамка е на Владата, но таа бега од одговорност

Ана Ололовска