finansiska pomos

Македонија

МОН: Поедноставено аплицирањето за финансиска поддршка на ученици и студенти во рамки на новиот пакет антикризни мерки

А1он
Министерството за образование и наука потсетува дека двата јавни повика за финансиска поддршка на учениците во основните и во средните училишта, како и за студентите,
Економија

Рекорден број апликации на компании по Законот за финансиска поддршка на инвестиции, одобрена третата група од 122 договори

А1он
На денешната 175-та седница на Владата, одобрена е третата група на договори на компании за државна поддршка по Законот за финансиска поддршка на инвестиции. Оваа
Македонија

Обезбедена посебна сметка за граѓаните со низок доход кои не се најдоа на листата заради неажурирани податоци

А1он
Владата на денешната седница донесе Одлуката за дополнување на Одлуката за отворање на посебна наменска сметка за лицата кои не ги ажурирале податоците до законски
Економија

777 фирми кои инвестирале за време на пандемијата се пријавиле за владина помош

А1он
До Министерството за економија пристигнати се 777 апликации од компании кои инвестирале во време на Ковид-19, но и од оние кои ќе инвестираат во 2021
Регион

Помош од ЕУ за Грција од 700 милиони евра за справување со мигрантите

А1он
Финансиска помош од 700 милиони евра од ЕУ и оперативна поддршка од Фронтекс со дополнителни гранични полицајци, бродови, авион и хеликоптери – се со цел