dpmne rezolucija

Македонија

И ДУИ ќе ја поддржи резолуцијата за „црвените линии“ само ако во неа пишува „Северна Македонија“

А1он
ДУИ ќе ја поддржи резолуцијата за црвените линии во преговорите со Бугарија, доколку во неа се користи уставното име на државата. Резолуција во која нема
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Доколку Заев не ја поддржи Резолуцијата ќе остави сомнеж дека во позадина преговара и планира нови отстапки кон Бугарија

А1он
„Зоран Заев и СДСМ по стоти пат го покажаа својот деструктивен карактер за Македонија и македонските интереси. Зоран Заев и СДСМ го одбегнуваат гласањето на
Македонија

Заев: Нема да гласаме за резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ ако остане името со кое е поднесена

А1он
Нема да гласаме за резолуцијата предложена од ВМРО-ДПМНЕ за разговорите со Бугарија, доколку остане со името како што е сега поднесена, изјави премиерот Зоран Заев,
Македонија

(ВИДЕО) Костадинов: Резолуцијата мора да биде согласно Уставот, за македонскиот јазик нема никакви преговори

А1он
„Навистина на почетокот би сакал да знам дали ВМРО-ДПМНЕ навистина сака и да се усвои самата резолуција таква каква што е или сака преку таквата
Македонија

Џафери: Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ најверојатно ќе биде на дневен ред на наредната пленарна седница

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џаферо денеска од собраниска говорница соопшти дека предложната Резолуција од ВМРО-ДПМНЕ за евроинтеграцискиот пат на земјата и националните црвени линии е
Македонија

Заев: СДСМ ја поддржува Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, ама во неа да пишува Северна Македонија

А1он
СДСМ ја поддржува Резолуцијата поднесена од ВМРО-ДПМНЕ и целосно стои зад заштитата на македонскиот јазик и идентитет, но Уставот во однос на името на државата
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Преговори со Бугарија откако ќе биде донесена Резолуцијата во Собрание

А1он
„Заев да не измислува изговори, СДСМ и ДУИ д ја поддржат Резолуцијата без интриги во Собрание. Преговорите со Бугарија треба да се водат единствено откако
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ја достави Резолуцијата за македонските црвени линии до Собранието

А1он
ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе Предлог – резолуцијата за утврдување на македонските државни позиции по однос на евроинтеграциите и блокадите кои што се наметнуваат соопшти пратениот на