ceska

Регион

Крокодил се шетал по улици, го заборавиле од циркус

А1он
Жители на чешкиот град Кладно, кој се наоѓа дваесетина километри западно од Прага, биле непријатно изненадени кога во една улица забележале огромен крокодил. Тие веднаш
Свет

„Атентаторот“ на чешкиот претседател на слобода

А1он
Павел Ондроус, кој исценира обид за атентат на претседателот на Чешка, Вацлав Клаус, пуштен е на слобода, соопшти претставник на чешката полиција. Против 26 годишниот
Свет

Вацлав Клаус повторно фотографиран со љубовницата

А1он
Чешките таблоиди повторно објавија фотографија на претседателот Вацлав Клаус со поранешната стјуардеса Петра Беднарова. Фотографијата е направена на прашко тениско игралиште, на истото место како
Свет

Засилена полициска контрола на аеродромите во Чешка

А1он
Чешката полиција ги засили контролите на аеродромите во земјата. Безбедносните мерки се преземаат поради вчерашната експлозија на автобус со израелски туристи во Бугарија, при што
Свет

Во Чешка измерени температури околу нулата

А1он
Во некои метеоролошки мерни станици во Карловарскиот регион во северозападниот дел на Чешкa утрово се измерени температури од само 0,3 степени Целзиусови. Според метеоролозите, толку