nobel

Свет

Тројца добитници на Нобеловата награда за економија

А1он
Абиџит Банерџи, Естер Дифло и Мајкл Кремер се овогодишни добитници на Нобеловата награда за економија за нивниот „експериментален пристап кон намалување на глобалната сиромаштија“. Дифло,
Свет

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за физика

А1он
Овогодинешните добитници на Нобеловата награда за физика се научниците Џејмс Киблс, Мајкл Мејер и Дидије Келоз за новите сфаќања на структурата и историјата на Вселената
Магазин

Боб Дилан ја прими Нобеловата награда за литература

А1он
Американскиот музичар и поет Боб Дилан ја прими Нобеловата награда за литература за 2016 година, три месеци по свеченото доделување, на кое тој не присуствуваше.
Свет

Нобеловата награда за хемија доделена за развој на молекуларни машини

А1он
Французинот Жан-Пјер Соваж, Британецот Џеј Фрејзер Стодарт и Холанѓанецот Бернард Феринг се овогодишни добитници на Нобеловата награда за хемија поради нивната работа на развојот на
Свет

Нобеловата награда за физика доделена на британски научници

А1он
Овогодинешните добитници на Нобеловата награда за физика се Дејвид Џ. Тулес од Универзитетот Вашингтон во Сиетл, Данкан Халдеин од Принстон и Мајкл Костерлиц од Универзитетот