bugarija dogovor

Македонија

Бугарите од Македонија повикуваат на прекин на блокадите и враќање на патот на соработката

А1он
Софија да се откаже од политиката на евентуална блокада на стартот на преговорите на Северна Македонија со Европската Унија, а земјава да покаже поголем капацитет
Македонија

Фуере: ЕУ не треба да ги потценува заканите од Бугарија кон С. Македонија

А1он
Поранешниот амбасадор на ЕУ во Северна Македонија, Ерван Фуере, во изјава за МИА вели дека заканите за блокирање на преговарачкиот процес со ЕУ од страна
Македонија

Вархеји: Не би драматизирал околу прашањето со Бугарија, решение е можно

Искра Манојлоска
Еврокомесарот за проширување и добрососедство, Оливер Вархеји, одговарајќи на новинарско прашање рече дека во интерес на Бугарија и Македонија е да најдат решение за актуелното
Македонија

Зајакнати дипломатски активности во претстојниот период за надминување на разликите со Бугарија

А1он
Зајакнати дипломатски активности спроведува државниот врв на Република Северна Македонија во претстојнот период кон соседна Бугарија, во насока за изнаоѓање решение на последните несогласувања, кои
Регион

Бугарски интелектуалци контра меморандумот на Софија, Заев не очекува блокада од Бугарија

А1он
Софија демонстрира застарени сфаќања и изнесува неодржливи и наивни тврдења против Северна Македонија. Потребна е фундаментална промена на парадигмата во историското размислување. Ова се вели
Македонија

Заев: Не очекувам блокада од Бугарија за ЕУ

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека не очекува Бугарија да го попречува стартот на пристапните преговори на С.Македонија со ЕУ. Уште еднаш повтори дека идентитетските
Регион

Кирил и Методиј се Бугари, а кирилицата бугарска, изгласа Парламентот во Софија

А1он
Бугарското Собрание со 73 гласа за, 4 против и 34 воздржани, денеска го усвои во прво читање, предлогот на коалицијата Обединети патриоти предводена од ВМРО-БНД
Регион

Захариева: Гоце Делчев е едно од многуте прашања што треба да се решат меѓу Македонија и Бугарија

А1он
Добрососедските односи не ги измислува Бугарија и тие се основен услов и критериум за членство во ЕУ. Северна Македонија мора да го почитува и да
Македонија

Бугарија ги извезува своите проблеми во Северна Македонија

А1он
ИФИМЕС – Љубљана Бугарија на почетокот на 2020 година влезе во длабока политичка криза. Протестите во главниот град Софија и во неколку други градови траат
Македонија

Заев: Верувам дека со Бугарија ќе најдеме решение со кое двете страни ќе бидат среќни

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска изрази уверување дека со Бугарија ќе се најде решение со кое двете страни ќе бидат среќни и рече дека Бугарија ги