braka manaki

Култура

Четириесет и прво издание на „Браќа Манаки“: Соодветно ќе се одбележи, иако нема да се одржи на традиционален начин

А1он
На последното собрание на Друштвото на филмски работници (ДФРМ) едногласно е донесена одлука во врска со годинашното издание на филмскиот фестивал „Браќа Манаки” дека нема
Култура

„Златна камера 300“ за француската кинематограферка Хелен Лувар

А1он
„Златна камера 300“ на 40. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ меѓу 12 филма во конкуренција освои франуцуската кинематограферка Хелен Лувар за филмот „Невидливиот
Култура

На ИФФК „Браќа Манаки“ доделена награда за најдобар документарен филм

А1он
ИФФК „Браќа Манаки“ информира дека првпат годинава е доделена награда за најдобар ангажиран документарен филм, како и награда која ја доделува Општина Битола, за најдобар
Култура

Со филмот „Манаки – приказна во слики“ завршува ИФФК „Браќа Манаки“

А1он
Со доделување на фестивалските награди, врачување на Златна „Камера 300“ за животен опус на кинематограферот Јоргос Арванитис и со проекција на филмот „Манаки – приказна
Култура

Мастерклас со лауреатот Ед Лакман на ИФФК „Браќа Манаки“

А1он
Првата половина од јубилејното издание на ИФФК „Браќа Манаки“ се заокружува со мастерклас на добитникот на наградата „Златна камера 300“ за животен опус, која годинава
Култура

Фатих Акин во Битола: Не го сакам холивудскиот стил на претставување на сериските убијци како секси и интелигентни

А1он
Не го сакам холивудскиот стил на претставување на сериските убијци како секси и интелигентни, рече режисерот Фатих Акин говорејќи во Битола во рамките на фестивалот
Култура

Фатих Акин и Рајнер Клаусман – специјални гости на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

А1он
Сакам пријатели и пријателства, сакам да учам и многу да работам, рече германскиот актер, режисер и сценарист со турско потекло Фатих Акин, специјален гостин на
Култура

Претставено меѓународното стручно жири на ИФФК „Браќа Манаки“

А1он
Фестивалското жири ќе биде водено од еден единствен критериум, а тоа е квалитетот на сликата, на фотографијата во филмот и врз тој принцип ќе наградуваме,