bangladesh

Свет

ВИДЕО: Поради циклонот Амфан евакуирани повеќе од 2,6 милиони луѓе во Индија и Бангладеш

А1он
Силниот циклон Амфан ги погоди бреговите на Индија и Бангладеш, поради што повеќе од 2,6 милиони луѓе се евакуирани во засолништа. Циклонот Амфан, еквивалент на
Свет

Мјанмар и Бангладеш потпишаа договор за враќање на бегалците Рохинџи

А1он
Мјанмар и Бангладеш потпишаа Меморандум на разбирање за големата бегалска криза на муслиманската заедница Рохинџи. Армијата на Мјанмар со месеци врши операции во областа Ракајн,