avtorski prava

Свет

„Гугл“ ќе им исплати 76 милиони долари на француски медиуми за авторски права

А1он
Гугл се согласи да плати 76 милиони долари на група француски медиуми, три години по долготрајниот спор за авторски права, јавија британски медиуми кои имале
Свет

Гугл потпиша договори за авторски права, ќе им плаќа на шест француски весници и списанија

А1он
Најголемиот светски пребарувач, Гугл, потпиша договори за авторски права со шест француски весници и списанија, вклучувајќи ги и националните дневни весници „Монд“ и „Фигаро“, соопшти
Свет

Европарламентот утре ќе гласа за измените на законот за авторски права

А1он
Пратениците во Европскиот парламент, после две години дебати, утре ќе гласаат за закон што може да го промени односот на сили меѓу производителите на вести,