Зверев го „реши“ Надал во првата рунда

Од:

Зверев, четвртиот носител на турнирот, беше подобар од моментално 275. Надал. Тој забележа триумф од 3:0, во сетови (6:3, 7:6(5), 6:3) за три часа и пет минути.

Уште по ждрепката беше јасно дека на Надал му претстои многу тешка работа. Тој доби пеколен ривал и не успеа да триумфира.

Зверев одлично го отвори мечот, го доби првиот гем со нула на сервис на Надал, а потоа го потврди брејкот – 2:0.

Беше изедначена борба во продолжението. Надал во ниту еден момент не се доближи до одземање на сервисот на Германецот.

Би можело да ве интересира

Алкараз шампион на Ролан Гарос

Алкараз го совлада Синер за големото финале на Ролан Гарос

Во историски меч до три часот наутро Ѓоковиќ направи голем пресврт и се пласираше во осминафиналето

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Руското чудо од дете блеска и на Ролан Гарос

Предраг Петровиќ

Зверев за малку избегна дисквалификација, направи нешто што не смееше

Предраг Петровиќ

Алкараз лесно до вториот круг – Волф без шанси