Алкараз лесно до вториот круг – Волф без шанси

Од:

Карлос Алкараз се пласираше во второто коло на Ролан Гарос откако го совлада Џон Џефри Волф со 3:0 во сетови.

Третиот светски рекет славеше со 3:0 во сетови, по гемови 6:1, 6:2, 6:1, за еден час и 53 минути.

Алкараз не се мачеше многу во првото коло во Париз, но забележа рутинска победа. Волф немаше шанси.

Американецот одлично го отвори мечот, веднаш му го одзеде сервисот на Алкараз, но не успеа да го потврди брејкот – 1:1.

Во продолжение самоуверен беше шпанскиот тенисер. Успеа да направи двоен брејк, а потоа славеше на свој сервис без да загуби поен во првиот сет, дозволувајќи му на противникот само еден гем – 6:1.

Би можело да ве интересира

Алкараз шампион на Ролан Гарос

Алкараз го совлада Синер за големото финале на Ролан Гарос

Во историски меч до три часот наутро Ѓоковиќ направи голем пресврт и се пласираше во осминафиналето

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Руското чудо од дете блеска и на Ролан Гарос

Предраг Петровиќ

Зверев за малку избегна дисквалификација, направи нешто што не смееше

Предраг Петровиќ

Зверев го „реши“ Надал во првата рунда

Предраг Петровиќ