Втор пораз за македонските одбојкари на Европското првенство 2021

Од:

На Европското одбојкарско првенство, македонската репрезентација вечерва во Тампере загуби од селекцијата на Холандија со 3:0, по сетови 25:20, 25:18 и 25:22.

Холанѓаните во текот на целиот натпревар беа подобар противник и заслужено го освоија бодовите. Тие имаа 43:32 „добитни“ напади, 14:5 беше биланс во блокови во нивна корист, додека нашите репрезентативци беа поуспешни само во асови 3:1.

Најдобри во македонскиот состав беа Никола Ѓоргиев со 13 и Александар Љафтов со 11 поени.

По овој пораз Македонците се последни во групата која се игра во Финска со два пораза по првите две кола.

Следниот дуел на ЕП, црвено-жолтите ќе го имаат в недела од 13 часот, противник ќе им биде селекцијата на Турција.

Би можело да ве интересира

Комплетирани четвртфиналните пресметки на ЕП во одбојка

А1он

Македонските одбојкари со максимални пет порази го завршија ЕП 2021

А1он

Четврт пораз за македонските одбојкари на Европското првенство

А1он

Македонските одбојкари со пораз од домаќинот Финска го почнаа Европското првенство

А1он

Николиќ со две промени во однос на ЕП во Љубљана

А1он

Македонските јуниори поразени од Бугарија на одбојкарската Балканијада

Жарко Настоски