Данска останува на светскиот ракометен трон откако во финалето на мундијалот во Египет славеше над Шведска со 26-24. Данците се и актуелни олимписки шампиони, ја имаат титулата од Игрите во Рио во 2016 година.

Голаманот Никлас Ландин со 15 одбрани и Микел Хансен со шест гола беа лидери во успехот на Данска.

Данците успеаја првата опиплива предност да ја направат во 50 минута од средбата кога се одлепија на три гола предност. До крајот успеаја да ја задржат позитивата. На полувремето беше израмнето 13-13.

Претходно во дуелот за третото место, Шпанија ја совлада Франција и ја освои бронзата.

Финалистите Данска и Шведска имаат најмногу играчи во тимот на првенството што го објави ИХФ:

– Лево крило: Хампус Ване (Шведска)
– Лев бек: Микел Хансен (Данска)
– Среден бек: Јим Готфридсон (Шведска)
– Десен бек: Матијас Гидсек (Данска)
– Десно крило: Феран Соле Сала (Шпанија)
– Пивот: Лудовик Фабрегас (Франција)
– Голман: Андреас Паличка (Шведска)

Шпанија ја совлада Франција во битката бронза на ракометниот Мундијал

Македонската ракометна репрезентација со пораз од Белорусија го заврши настапот на СП

Македонските ракометари денеска против Словенија ја отвораат главната фаза на СП

Македонија на ракометниот мундијал: Шведска прв предизвик за репрезентативците