(ВИДЕО) 17-годишен тинејџер колабираше по натпреварот и почина во соблекувалната

Од:

Младиот фудбалер Далас Кио-Френклин (17) почина во соблекувалната по натпреварот на неговиот тим Каслмејн против Кинетон Тајгерс.

Неговиот татко Марк Френклин вели дека сакал само добри работи да излезат од оваа трагедија.

-Далас би сакал да продолжат да играат фудбал наместо да не играат.“ Ова е животот, се случуваат работи, се случуваат несреќи и не би сакал тоа да влијае на клубот – изјави таткото на починатиот млад човек.

Тој побарал извештај зошто му починал синот, бидејќи, според таткото, тој бил во совршено здравје и немал претходни медицински нуспојави или проблеми.

Френклин вели дека двајца противнички играчи започнале во Далас при крајот на четвртата четвртина. Неговиот син веднаш скокна на нозе, но се држеше за стомак пред да седне на клупата.

Во соблекувалната потоа ги преврте очите, лицето му стана сиво и беше однесен во болницата Кинетон каде болничарите се обидоа да го оживеат.

„Се обидуваа повторно и повторно да го оживеат, го држев за рака и беше студено. По час и половина не успеаја“, вели таткото на починатото момче.

Би можело да ве интересира

Австралија: Свештеник осуден на 40 години затвор за злоупотреба на 72 деца

Идентификувани остатоци од жена пронајдени во бетонски ѕид во Австралија

ВИДЕО: Австралијците мислеа дека снимаат метеор, излезе дека е руска ракета

ВИДЕО: Голем мистериозен објект исплива на плажа во Австралија

(ВИДЕО) Неверојатна приказна: Австралиец и неговото куче преживеале три месеци на отворено море

Катерина Ѓуровски

Австралискиот наставник кој ја уби сопругата осуден за злоставување на ученичката со која се ожени