(ВИДЕО) 17-годишен тинејџер колабираше по натпреварот и почина во соблекувалната

Од:

Младиот фудбалер Далас Кио-Френклин (17) почина во соблекувалната по натпреварот на неговиот тим Каслмејн против Кинетон Тајгерс.

Неговиот татко Марк Френклин вели дека сакал само добри работи да излезат од оваа трагедија.

-Далас би сакал да продолжат да играат фудбал наместо да не играат.“ Ова е животот, се случуваат работи, се случуваат несреќи и не би сакал тоа да влијае на клубот – изјави таткото на починатиот млад човек.

Тој побарал извештај зошто му починал синот, бидејќи, според таткото, тој бил во совршено здравје и немал претходни медицински нуспојави или проблеми.

Френклин вели дека двајца противнички играчи започнале во Далас при крајот на четвртата четвртина. Неговиот син веднаш скокна на нозе, но се држеше за стомак пред да седне на клупата.

Во соблекувалната потоа ги преврте очите, лицето му стана сиво и беше однесен во болницата Кинетон каде болничарите се обидоа да го оживеат.

„Се обидуваа повторно и повторно да го оживеат, го држев за рака и беше студено. По час и половина не успеаја“, вели таткото на починатото момче.

Би можело да ве интересира

Австралиец обвинет за подметнување пожар во куќа во кој загинаа неговите три деца

ВИДЕО: Авион со заглавени тркала слета на аеродром во Австралија

Катерина Ѓуровски

Момчето кое уби епископ е обвинето за тероризам, oдлучија обвинителите од Сиднеј

Нападот на епископ во црква во Сиднеј е терористички чин оцени полицијата

ВИДЕО: Идентификуван напаѓачот од Сиднеј, уби шестмина и избоде деветмесечно бебе

ФОТО: Полицајката од Сиднеј го совладува напаѓачот

А1он