Србија преку САД во финалето на Светската лига во одбојка

Репрезентацијата на Србија ќе игра во финалето на годинашното издание од Светската лига во одбојка.

Во првото денешно полуфинале одбојкарите на Србија по голема борба и френетично бодрена од бразилските навивачи ги совлада САД со 3-2.

Србите поведоа со 2-0 по 25:23 и 25:21, Американците ги добија третиот и четвртиот сет со 27:25, односно 25:20, за победникот да биде решен во петтиот сет кој му припадна на српските одбојкари со 15:12.

Домашните навивачи во Рио ја дадоа поддршката на Србија, бидејќи беа лути на САД по вчерашната победа над Франција со 3-1, а тоа беше единствениот резултат кој не им одговараше на „кариоките“.

Противник на Србија во големото финале ќе биде подобриот од вториот полуфинален дуел кој е во тек. По три сета Франција води против свесткиот првак Полска со 2-1.

Одбојкарите на Струмица поразени во првиот натпревар во Лигата на шампиони од Олимпијакос

Србија и Хрватска заеднички организатори на Светско првенство

Италијанските одбојкарки го освоија златниот медал на Олимписките игри во Париз

Француските одбојкари ја совладаа Полска и го одбранија златниот медал

Српската репрезентативка преживеала пекол: Прво ја нападнале со ножеви, па и ставиле пиштол на глава

Нов инцидент во Турција: Одбојкарки однесени во болница по нападот на навивачите