Шкендија се пласираше во 3.коло од квалификациите за ЛЕ

Од:

Тетовска Шкендија забележа победа на гостувањето во Романија кај Ботошани со 0:1 и се пласираше во третата рунда од квалификациите за Лигата на Европа.

Македонскиот претставник во второто по квалитет натпреварување во Европа уште во третата минута до отвори резултатот, а стрелец на голот беше Бесарт Ибраими со убав удар од далечина.

Романците одиграа добар натпревар и имаа неколку добри шанси, но Костадин Захов спаси неколку удари на домаќините.

Шкендија од 67. минута играше и со играч помалку, откако Арменд Алими доби втор жолт и автоматски црвен картон, но и со играч помалку тетовскиот тим успеа да ја задржи предноста.

Шкендија во 3. коло го чека подобриот од дуелот меѓу Локомотив Пловдив и Тотенхем.

Би можело да ве интересира

Шкендија и Македонија ЃП го дознаа можните ривали во третата рунда

Шкендија верува дека предноста од Скопје ќе ја задржи во Ереван

Маневски премина од „Брегалница“ во „Шкендија“

А1он

Комплетирани осминафиналистите во Македонскиот фудбалски куп

А1он

Шкендија против сплитски Хајдук во младинската Лига на шампиони

А1он

Шкендија повторно во младинската Лига на шампиони

А1он