Северна Македонија со втор пораз на Европското одбојкарско првенство

Од:

Одбојкарската репрезентација на Северна Македонија го доживеа вториот пораз на Европското првенство (ЕП) во Словенија, откако со 3-0 (25-20, 25-23, 25-13) сетови загуби од Турција.

Неискуството на нашиот тим повторно си го кажа својот збор, но недостасуваше и борбеноста која ја видовме вчера против тимот на Финска.

Турција лесно дојде до триумф над македонската селекција, откако играше далеку подобро во нападот, подобри беа при контрите и играа подобро на блок.

Следниот меч за нашата селекција ќе биде утре, сабота од 17:30 часот, кога се среќаваме со фаворитот во групата Русија.

Би можело да ве интересира

Квалификации за ЕП 2021 во одбојка: С. Македонија со Данска, Турција и БиХ

Шампионот Џио Струмица со три засилувања

Ана Ололовска

Одбојкарите на Франција и Словенија со победи ги започнаа олимписките квалификации

А1он

Одбојкарските ветерани на Југохром победници на „Тетово опен 2019“

Ана Ололовска

Македонските одбојкари ќе играат со Чешка, со Турција и со Естонија

Ана Ололовска

Меѓународен одбојкарски турнир за ветерани во Струмица

Ана Ололовска