Рики Рубио е избран за МВП на Светското во кошарка

Од:

Рики Рубио ја доби наградата за МВП на СП во 2019 година, што заврши со триумф на Шпанија.

Кошаркарот на Феникс Санс постигна 20 поени во последниот натпревар со Аргентина, а во просек имаше 16,4 поени, 6,0 асистенции, 4,6 скока, 1,5 украдени топки и 38,7% успех од поле на целиот турнир.

На 28-годишниот Шпанец наградата му беше доделена од легендата на Светската кошарка, Коби Брајант.

Би можело да ве интересира

Шпанија со проверени кошаркари гостува во Скопје

Ана Ололовска

Мундобаскет 2023 година ќе се одржи од 25 август до 10 септември

Ана Ололовска

Гасол: Ова може е моето последно Светско првенство

Ана Ололовска

ВИДЕО: Избрана идеалната петорка на Светското во Кина

Ана Ололовска

Шпанија и одржа лекција на Аргентина за својата втора светска титула

Ана Ололовска

Франција ја освои бронзата на Светското во Кина

Ана Ололовска