Шпанија со проверени кошаркари гостува во Скопје

Од:

Селекторот на светскиот првак Шпанија, Серџо Скариоло, го објави потесниот список со 16 кошаркари за гостувањето идниот петок во Скопје во рамки на мундијалските квалификации.

dobivaj vesti na viber

Од поширокиот список Скариоло изостави осум кошаркари за дуелот против македонската репрезентација во салата „Јане Сандански“ (19:30 часот).

Шпанија доаѓа во Скопје како светски шампион, а во квалификациската група „Г“ противници на македонските кошаркари се и селекциите на Украина и Грузија.

Составот на Шпанија за дуелот во Скопје на 26 ноември:

Виктор Артеага, Џонатан Бареиро, Дарио Бризуела, Кино Колом, Алберто Диаз, Дани Диез, Хаиме Фернандез, Фран Гуера, Хаби Лопез-Арестеги, Жоел Пара, Ориол Паули, Дани Перез, Хаиме Прадиља, Мигел Салво, Хуан Састре, Јанкуба Сима.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Еден од најпознатите турски кошаркари ужива во родниот Охрид

А1он

Одложени три од утрешните четири дуели во кошаркарската Евролига

А1он

Џинобили номиниран за член на Куќата на славни

А1он

Легендата на сплитска Југопластика, Горан Собин, почина од срцев удар

А1он

Кевин Дурент најдобар кошаркар во САД за 2021 година

А1он

Првата машка кошаркарска лига продолжува утре со четири натпревари

А1он