Франција ја освои бронзата на Светското во Кина

Од:

Франција успеа да се опорави по полуфиналниот пораз на СП 2019 од Аргентина и да освои втор медал на Мундијалите во својата историја.

Ова се случи по победата од 67:59 над Австралија во спорот за третото место, а Европејците го зедоа бронзениот медал по втор пат по 2014 година.

Де Коло постигна 19 поени за францускиот триумф, Еван Фурние додаде 16, а Винсент Поаер постигна 8 поени и 7 скока.

Џо Ингс со 17 и Пети Милс со 15 беа двајцата најдобри стрелци за Авсралија, кои запишаа најдобар пласман во својата историја, завршувајќи на четвртото место.

Би можело да ве интересира

Мундобаскет 2023 година ќе се одржи од 25 август до 10 септември

Ана Ололовска

Гасол: Ова може е моето последно Светско првенство

Ана Ололовска

ВИДЕО: Избрана идеалната петорка на Светското во Кина

Ана Ололовска

Рики Рубио е избран за МВП на Светското во кошарка

Ана Ололовска

Шпанија и одржа лекција на Аргентина за својата втора светска титула

Ана Ололовска

Австралија со историско прво полуфинале на СП во кошарка