Пресврт победа на Вардар на гостувањето кај Митјиланд

Ракометарките на Вардар направија голем исчекор кон „Фајнал Фор“ турнирот во Лигата на шампионите, откако вечерва забележаа победа на гостувањето во Данска против Митјиланд со 24:23.

Иако домаќинките на полувреме имаа три голови предност (16:13), македонскиот првак во второто полувреме заигра подобро и стигна до победата.

Реваншот од четвртфиналето е закажан за 14 април во Скопје.

Воедно, ова беше седми триумф на „црвено-црните” во меѓусебните дуели со Митјиланд на осум натпревари и 12 победа сезонава во ЛШ на 13 одиграни натпревари.

Драгана Цвијиќ со осум и Андреа Лекиќ со шест погодоци беа најефикасни кај „црвено-црните“, на голот Амандин Лејно и Ина Суслина запишаа по пет одбрани.

Македонските ракометарки во група со Шпанија, Литванија и Азербејџан во квалификациите за ЕП2024

Шпанија, Германија, Данска и Бразил се пласираа во четвртфиналето на ракометното СП

Минимален пораз за македонските ракометарки на гостувањето во Црна Гора

Мојсовски: Со златните ракометарки, македонскиот ракомет има светла иднина

Пинк ќе ја плати казната на норвешките ракометарки кои одбија да играат во бикини

Македонските ракометарки го победија Косово, но не изборија полуфинале на ЕХФ турнирот во Скопје